Maski gotowe

W piątek, 9 listopada, zakończyły się trzyczęściowe warsztaty wykonywania masek obrzędowych w ramach projektu „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia”. Na ostatnim spotkaniu uczniowie z klasy V SP nr 1 nadawali swoim pracom ostateczny kształt oraz kolory. Postacie królów i aniołów nabrały barw, a początkowa wizja młodych twórców stała się faktem. Dodać należy, że wykonywane na warsztatach maski wezmą udział w konkursie, a jego rozstrzygnięcie i prezentacja prac nastąpią w połowie grudnia, w trakcie barwnego korowodu kolędniczego.

Uświetnieniem tego dnia warsztatów była krótka prelekcja pana Zbigniewa Micherdzińskiego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej na temat tradycji wykonywania masek drewnianych na Żywiecczyźnie. Natomiast przed wejściem do Pałacu, dzieci powitał pan Marek Woźniak, który zaprezentował sztukę strzelania „z bata”, popularną wśród kolędników na Żywiecczyźnie i koziańskich śmierguśników.

Bartłomiej Jurzak

• 9.11_1