Na ludowo, kolorowo

W drugi dzień bibliotecznych wakacji "na ludowo" (3 lipca), dzieci w dalszym ciągu ćwiczyły swoje umiejętności tkackie, a powstające w ten sposób dzieła nabierają już kolorów i objętości. Być może za inspirację posłużył - zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wykład dr Jolanty Danek, która wraz z dziewczętami w wilamowskich strojach opowiedziała naszym małym czytelnikom o stroju ludowym. Dzieci z zainteresowaniem słuchały więc o śmierguśnikach, którzy w kolorowych maskach i przebraniach oblewają wodą swoje koleżanki, a także dowiedziały się np. jak poprawnie wiązać chustę na głowie. Urozmaiceniem było poznanie kilku słów w języku wilamowskim. Oprócz zabawy z krosnem, w ramach pracy plastycznej powstały wycinanki: śmierguśnik w masce oraz dziewczyna w wianku i sukni z fartuchem. Ponadto, uczestnicy półkolonii sami mieli okazję ubrać się tak, jak robiły to ich babcie i dziadkowie, a wizerunki dzieci zostały uwiecznione dzięki wykonanej w Izbie Historycznej sesji zdjęciowej.

• 03.07_1
  • 03.07_2