Wakacje na ludowo

W poniedziałek, 2 lipca, w bibliotece oficjalnie zaczęły się wakacje. Tegoroczne półkolonie postanowiliśmy przeprowadzić "na ludowo". Dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat spotkały się więc, aby posłuchać o tym, w jaki sposób toczyło się kiedyś życie wsi - nie tylko naszej, ale każdej wsi w Polsce, a nawet... w Australii! W ramach współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu, odwiedził nas bowiem Marek Tomalik, pisarz, podróżnik i dziennikarz, który opowiedział naszym małym czytelnikom o zwyczajach ich rówieśników po przysłowiowej drugiej stronie świata. Dzięki kolorowej prezentacji, której towarzyszyła aborygeńska muzyka, najmłodsi dowiedzieli się, jak wyglądają np. obrzędowe ubrania i maski rdzennych mieszkańców Australii, które uczestnicy półkolonii mogli porównać z maskami obrzędowymi Podbeskidzia, wyeksponowanymi w naszej Izbie Historycznej. W izbie dzieci posłuchały także o tkactwie, a zdobytą wiedzę wykorzystały podczas pracy plastycznej, w ramach której uczyły się tego starego rzemiosła. Kto wie, może podczas wakacji z biblioteką powstanie niejeden piękny sweter!