Wiosenno-letnie obrzędy Żywiecczyzny i okolic

W środę, 20 czerwca, odwiedziła nas pani Barbara Rosiek, etnograf i specjalistka w dziedzinie zwyczajów oraz tradycji Żywiecczyzny i okolic, która od lat zajmuje się popularyzacją kultury ludowej poprzez wykłady, warsztaty i działalność muzealną.

Pozytywnie zaskoczyła nas znakomita frekwencja oraz sama tematyka wykładu, dzięki któremu koziańska młodzież dowiedziała się więcej o źródłach świąt i obrzędów, zaczynając od masek, noszonych podczas śmiergustu, a kończąc na związku kultur i społeczności z cyklem przyrody, który to związek widoczny jest do dzisiaj np. podczas Świąt Wielkanocnych lub nocy świętojańskiej.

Wykład zrealizowany został w ramach projektu "Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia", współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• 06.20_1
  • 06.20_2