Podłaźniczki i Dorota

W środę, 26 września, po raz kolejny odwiedziła nas pani Barbara Rosiek - kierownik działu etnograficznego Muzeum Miejskiego w Żywcu. Zarówno młodzież, jak i dorośli, wynieśli niejedną lekcję z wykładu, zrealizowanego w ramach projektu "Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia", który współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim były źródła znanych nam zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych, takich jak zakładanie masek w ramach kolędowania lub zabaw noworocznych. Dowiedzieliśmy się także, że kiedyś podczas świąt Bożego Narodzenia to nie choinki zdobiły izby naszych przodków, a wiszące nad stołem podłaźniczki. Ponadto, mowa była o kultywowanych jeszcze całkiem niedawno zwyczajach, takich jak "chodzenie z kozą", czy... z Dorotą (ku pamięci św. Doroty).

• wyklad